Wielu przedsiębiorców, którzy ze względu na specyfikę prowadzonej działalności spędza dużo czasu w samochodzie, w związku z czym decyduje się na zakup zestawu głośnomówiącego. W związku z tym pojawia się pytanie czy wydatek taki może zostać zaliczony do kosztów firmowych. Sprawdź, czy zestaw głośnomówiący może zostać zaliczony do kosztów firmowych! Odpowiedź w artykule!
Zestaw głośnomówiący w KPiR
Trzymanie telefonu komórkowego i rozmowa w trakcie jazdy zgodnie z prawem jest zabroniona. Zestaw głośnomówiący nie wymaga trzymania słuchawki w ręku w związku z czym pozwala na bezpieczne prowadzenie rozmów telefonicznych w czasie prowadzenia samochodu bez łamania prawa.
Nie jest możliwe użytkowanie zestawu głośnomówiącego bez telefonu w związku z czym jest on uznawany za nieodłączną cześć telefonu.
W sytuacji gdy wartość zakupionego zestawu głośnomówiącego nie przekracza 3 500 zł wydatek należy zaliczyć bezpośrednio do kosztów, niezależnie od tego czy telefon stanowi środek trwały czy też był zaliczony bezpośrednio do kosztów.
Możliwe jest również zajście sytuacji w której zestaw głośnomówiący montowany będzie bezpośrednio w samochodzie, w takiej sytuacji będzie on składową pojazdu. Jeśli wartość zestawu jest niska wydatek należy zaksięgować bezpośrednio do kosztów, jeśli jego wartość przekracza 3 500 zł wydatek należy potraktować jak zwiększenie wartości początkowej pojazdu.
Katalog RyszardaZakup zestawu głośnomówiącego a odliczenie VAT
Pojazdy wykorzystywane zarówno w celach służbowych jak i do celów prywatnych uprawniają do odliczenia 50% podatku VAT od wydatków związanych z danym pojazdem.
Zestaw głośnomówiący nie został wymieniony w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W sytuacji gdy pojazd wykorzystywany jest wyłącznie do celów służbowych możliwe jest 100% odliczenie podatku VAT. Konieczne jest jednak prowadzenie kilometrówki dla celów VAT, dokonanie zgłoszenia VAT-26 oraz stworzenie regulaminu użytkowania pojazdu.
W sytuacji gdy zestaw głośnomówiący jest zamontowany w pojeździe podatnikowi z tytułu tego zakupu przysługuje odliczenie VAT takie jak z innych wydatków związanych z danym pojazdem.
Zobacz też: