W artykule
Każdy przedsiębiorca rozpoczynający swoją przygodę z działalnością gospodarczą ma dylemat w postaci wyboru formy opodatkowania. Aktualnie w Polsce są przyjęte 4 formy opodatkowania :
- zasady ogólne,
- podatek liniowy,
- zryczałtowane formy opodatkowania:
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- karta podatkowa.
Jak zgłosić opodatkowanie podatkiem liniowym?
Wyróżniamy dwa sposoby zgłoszenia opodatkowania:- Gdy zakładamy działalność gospodarczą w formularzu CEIDG-1 możemy złożyć pisemne oświadczenie o wybranej formie opodatkowania bądź,
- gdy już prowadzimy działalność gospodarczą możemy wybrać lub zmienić wybór zgłaszając zmianę właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego.
Podatek liniowy - podstawowe informacje
Bez względu na wysokość dochodów przedsiębiorcy, stawka podatku liniowego będzie wynosić stałe 19%. Więc czy przedsiębiorca ma małe dochody czy duże zawsze będzie to ta sama stawka. Zaletą tego podatku jest brak potrzeby pamiętania o skali podatkowej (dwie stawki podatkowe) czy kwocie wolnej od podatku jak w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych. Podatnikiem rozliczającym się opodatkowaniem liniowym według art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może być przedsiębiorca, który: “(...) uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników: wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.”Jakie występują przysługują odliczenia w podatku liniowym?
Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia:- w danym roku podatkowym wyłącznie opłacone składki zdrowotne,
- dokonać rozliczenia dochodu ze współmałżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem (nie przysługuje mu prawo do odliczenia ulg z tych tytułów);
- korzystać się z ulgi na dzieci i ulgi za internet;
- odliczyć kwoty wolnej od podatku ponieważ podatek liniowy jej nie posiada.
Uwaga! Tylko przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą skali podatkowej mają prawo do odliczenia ulg z tych tytułów. |