Podatek liniowy jest jedną z najpopularniejszych form opodatkowania. Polega na tym, że stawka opodatkowania zawsze jest taka sama, niezależnie od wysokości uzyskiwanych przez przedsiębiorcę dochodów. Czy rozwiązanie to opłaca się dla każdego? Kiedy warto z niego skorzystać? Kiedy warto skorzystać z podatku liniowego?
Zaletą podatku liniowego jest przede wszystkim stała wysokość stawki – nie zmienia się ona nawet, gdy firma w danym roku uzyska o wiele wyższe dochody niż dotychczas. Podatek ten jest korzystny dla dobrze prosperujących firm, gdyż w przypadku wysokich dochodów pozwala na spore oszczędności. Podatek liniowy umożliwia pomniejszenie przychodów firmy o koszty ich uzyskania, czyli wydatki dotyczące prowadzenia działalności. Warto jednak pamiętać, że powinny być one dokładnie udokumentowane za pomocą rachunków i faktur.
Podatek liniowy – jakie są wady?
Chociaż podatek liniowy pozwala na spore oszczędności, wprowadza również ograniczenia. Korzystający z niego przedsiębiorcy nie mogą korzystać z ulg podatkowych, a także uwzględniać w swoich rozliczeniach kwoty wolnej od podatku. Ponadto nie mają prawa do rozliczania się wspólnie z małżonkiem.
Wybierając formę opodatkowania, warto dokładnie zastanowić się nad wysokością oraz stabilnością uzyskiwanych dochodów. Najlepiej, aby przedsiębiorca postarał się przewidzieć, jak będzie prosperowała jego firma w najbliższym czasie – wówczas najłatwiej będzie mu podjąć decyzję. Zobacz też:
rozliczenie delegacji krajowej rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron badania lekarskie pracowników