Kiedy Facebook zaczął faworyzować filmy zamiast zdjęć, z otchłani internetu wrócił do łask format gif. Kolorowe obrazki zbliżone do filmu, jednak o parametrach zdjęcia zawładnęły na dobre cyfrowym światem.

Mimo ery video gify utrzymują silną pozycję w rankingu chętnie publikowanych elementów w mediach społecznościowych.

Gify są na każdym kroku

Na początku można było je znaleźć na Tumblr. Z czasem jednak sam Facebook wprowadził możliwość publikowania ich przez prywatnych użytkowników. Później przyszła pora na fanpage, dzięki czemu również marki mogą wykorzystywać drzemiący w nich potencjał marketingowy.Obecnie Facebook pozwala nawet na animowane zdjęcia profilowe.

Twitter również umożliwił udostępnianie gifów. Stały się popularne nie tylko w środowisku młodzieżowym.

Można wykorzystać je w biznesie do:

  • prezentacja oferty

Tworząc ofertę w ten sposób można przy pomocy niewielkiego nakładu miejsca dopasować dużą ilość produktów do powierzchni.

  • poradnik DIY

DIY ukazane w formie gif? Nic prostszego! Już same zdjęcia wystarczą aby stworzyć coś ciekawszego niż długi opis przedstawianego procesu.

  • komunikacja z fanami

Gify przestały być kojarzone z lolcontentem i weszły na salony. Ich umiejętne wykorzystanie pozytywnie wpływa na odbiór marki przez konsumentów. Poprzez gify marka może wchodzić w interakcję z fanami.

  • przedstawienie historii

Gify to również dobry nośnik do przekazywania historii. Wykorzystanie tego formatu w storytellingu marki, urozmaici komunikację z użytkownikami.

  • ukazanie osobowości

Marki, które ukazują swoją osobowość w internecie zyskują miano bardziej ludzkich. Zabawne lub edukacyjne gify tworzą dodatkowe pole do emanowania oryginalnym charakterem.

  • real time marketing

Wykorzystanie gifów w newsjackingu pozwala na wizualne przekazanie komunikatu, odnoszącego się do wydarzenia w czasie rzeczywistym. Taki gif ma większe prawdopodobieństwo stania się viralem niż standardowa notka.

Własne gify? Nic trudnego!

Dzięki wielu generatorom można z każdego pliku video lub szeregu zdjęć stworzyć własną animację, dostosowaną do określonych potrzeb. Jeśli natomiast nie mamy pomysłu lub czasu na tworzenie czegoś własnego można posłużyć się dostępnymi bankami gifów np. gliphy.com. Oferują szeroką gamę animacji, które można wykorzystać w swoich działaniach.

Korzyści, płynące z gifów

Dodawanie lub tworzenie własnych gifów niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim obecnie społeczeństwo nastawione jest na przekaz wizualny, z tego względu gify przynoszą większy odzew niż statyczne obrazkowe odpowiedniki.

Format gif umożliwia zapisanie ruchomych obrazków, więc nie trzeba wykorzystywać dodatkowych nakładów na tworzenie personalizowanych treści video.

Jest to również znak, że przedsiębiorca potrafi podążać za obecnymi trendami i dostarczać swoim fanom odpowiednio dopasowaną pod tym kątem treść.

Zobacz też:

WNT, czyli wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów