Mała księgowość to, innymi słowy, uproszczony sposób prowadzenia księgowości oparty na księdze przychodów i rozchodów lub ewidencji przychodów zryczałtowanego podatku dochodowego i rejestrów VAT. Służą do tego specjalne programy, do których dostęp uzyskujemy z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej. Nowoczesną formą jej prowadzenia jest mała księgowość online. Jest to wygodne i proste rozwiązanie, jednak nie dla każdego. Przeczytaj i sprawdź, czy sprawdzi się to w przypadku Twojej firmy.

Mała księgowość online – dla jakich przedsiębiorców?

  Według prawa rozwiązanie takie, jak mała księgowość mogą stosować osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także podmioty w formie spółki cywilnej osób fizycznych, ale z zastrzeżeniem, że przychody z ich działalności nie przekroczą 2 000 000 euro w poprzednim roku działalności. Mała księgowość online będzie zatem odpowiednią formą prowadzenia działalności w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Mała księgowość online – jak prowadzić?

Wbrew pozorom małą księgowość możemy z powodzeniem prowadzić samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie. Szczególnie dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z biznesem najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie system internetowy, który umożliwia łatwy dostęp do danych i funkcji z poziomu różnych urządzeń. Można więc pracować z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Ponadto taki program jest aktualizowany na bieżąco – nie musimy wykupować kolejnej wersji w przypadku, gdy wchodzi aktualizacja. Wystarczy, że uiszczamy comiesięczną opłatę tak długo, jak tego potrzebujemy.

Oprogramowanie, w ramach którego może być prowadzona mała księgowość online

Na rynku programów księgowych jest obecnie w czym wybierać. Pod uwagę należy jednak wziąć obecne i przyszłe potrzeby naszej firmy i to, że mała księgowość online to nie wszystko. Biorąc pod uwagę przyszły rozwój firmy, warto pomyśleć o systemie łatwym w obsłudze, ale też kompleksowym, który w razie potrzeby można zintegrować z innymi modułami, które przydadzą się w przyszłości. Jednym z popularnych programów, za pośrednictwem którego wiele podmiotów prowadzi małą księgowość online jest wFirma.pl. Jest to oprogramowanie skierowane przede wszystkim do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Program ten jest na bieżąco aktualizowany, zawiera wszystkie potrzebne funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości, a dodatkowo udostępnia też szereg innych narzędzi przydatnych przy prowadzeniu firmy. Do tego jest również przystępny cenowo.